e-shop www.spacaky-stany-batohy.cz

Spacáky a spací pytle | PRIMA OUTDOOR, s.r.o.

Domů » Materiály » Peří 90/10

Peří 90/10

Peří je osvědčený přírodní materiál s výbornou stlačitelností a velmi dobrou tvarovou stálostí. Kvalitní a suché peří poskytuje vždy vyšší tepelnou izolaci, než ty sebelepší syntetické.

Husí peří je považováno za kvalitnější než kachní peří. Poskytuje lepší tepelnou izolaci a je méně náchylné k zápachu, když je vlhké.

Kachní peří je levnější než husí peří. Má nižší izolační schopnost a náchylnější k zápachu, zvláště když je vlhké nebo mokré.

Poměr prachového peří a malých pírek se označuje zlomkem např. 90/10, 80/20 atd. Zde jde o směs peří s 90 resp. 80% prachového peří a 10 resp. 20% peří jemného neboli malých pírek.

Plnivost: Důležitým údajem je tzv. plnivost. Ta vyjadřuje celkovou pružnost a rozpínavost peří, tedy schopnost peří zaujmout určitý objem. Tato veličina se měří laboratorně mezinárodně uznávanou metodou a udává se v kubických palcích (cuin). Čisté prachové peří (100/0) dosahuje hodnoty 950 až 1000 cuin/oz, směs 90/10 asi 650 cuin/oz a 70/30 asi 500 cuin/oz.

Hmotnost: Stejně důležitým parametrem je hmotnost péřové náplně ve spacáku. Čím vyšší hmotnost peří, tím lepší tepelná izolace, ale také vyšší hmotnost celého spacáku.

Čím vyšší plnivost, tím lepší tepelná izolace a možnost nižší hmotnosti náplně a celého spacáku. Ovšem také rychlejší ztráta původních vlastností, slehávání spacáku a vznik prázdných míst v komorách, které neizolují. A také až mnohonásobně vyšší cena. Čím nižší plnivost a potřeba vyšší hmotnosti náplně a spacáku. Také však pomalejší ztráta původních vlastností, nebezpečí sesypávání peří v komorách a příznivější cena. Proto se 100% prachové peří v praxi vůbec nepoužívá. Různé poměry prachového peří a pírek umožňují se rozhodnout, zda nemusím šetřit a chci spacák hlavně lehký a teplý, který ale moc nevydrží. Nebo ušetřím, tolik mi nevadí těžší a ten si původní vlastnosti zachová mnohem déle.

Hydrofobní ošetření: Některé spacáky mají peří hydrofobně ošetřené, tedy potažené vrstvičkou chemikálie, která chrání peří před vlhkostí a zajišťuje lepší tepelnou izolaci ve vlhkém prostředí. To je jistě prima. Ovšem tyto látky (např. fluorokarbonové sloučeniny (např. PFC) nebo teflon, které se k tomuto ošetření používají, jsou toxické a tedy zdravotně závadné. Každé peří se při používání rozpadá na jemný prach. Ten proniká strukturou tkaniny a při pohybu ve spacáku nebo natřepávání peří před a po použití ven ho vdechujete. Prach z peří vadí alergikům, jinak si s ním plíce poradí a umí ho vyloučit. Ovšem prach z PFC nebo teflonu v plicích prokazatelně může způsobovat různé nemoci, jako namátkou chronickou obstrukční nemoc nebo rakovinu plic. Takže je to na zvážení.


Plnivost peří (fill power) se měří laboratorně takto:

1. Válec: Plnivost se měří ve válci o průměru 289 mm v Evropě nebo 241 mm (9,49 inches) v USA.

2. Množství: Do válce se vloží přesně 1 unce peří (28,4 g).

3. Závaží: Peří se zatíží závažím o hmotnosti 94,25 g v Evropě a 68,3 g (2,41 ounces) v USA.

4. Objem: Po jedné minutě se změří objem peří ve válci, který je vyjádřen v kubických palcích na unci (cuin/oz). Čím vyšší je objem, tím vyšší je plnivost peří.

5. Standardizované podmínky: Testování probíhá při specifických podmínkách teploty (70 °F) a vlhkosti (65 %), aby byly výsledky konzistentní a porovnatelné.

6. Evropská vs. americká norma: Existují rozdíly mezi evropskou a americkou normou měření plnivosti. Hodnoty plnivosti dle evropské normy jsou nižší než podle americké normy (např. 800 cuin podle americké normy odpovídá zhruba 700 cuin podle evropské normy).